Единствена на Балканите система за безкръвна диагностика на панкреасни и жлъчни пътища вече в Токуда

22 март 2016

Уникалната технология SpyGlass DS дава възможност за щадящи биопсии и прецизна диагностика

Единствената в България и на Балканите система за безкръвна прецизна диагностика на панкреасни и жлъчни пътища от скоро е на разположение на отделението по Интервенционална гастроентерология в Токуда и първите успешни процедури вече са факт. Системата се нарича SpyGlass DS. Наименованието в превод означава малък телескоп, т.е. тя представлява апаратура, с която се увеличава многократно достъпа и възможностите за неинвазивни процедури за диагностика и лечение на заболяванията на горния тракт на храносмилателната система.

„SpyGlass e оборудване за холангиоскопия и панкреатоскопия – методи за директен ендоскопски оглед на жлъчните канали и панкреасния канал - разказва д-р Петко Карагьозов, началник на отделението по Интервенционална гастроентерология в Токуда. „Зад тези термини се крият редица високотехнологични щадящи за пациентите изследвания и терапевтични процедури. Системата позволява да диагностицираме много по-прецизно неясни стеснения, както и туморни процеси на панкреасните и жлъчните пътища посредством биопсии. По този начин можем да уточняваме бързо много сложни случаи и необходимостта от хирургично лечение.“ – обяснява предимствата специалистът.

Освен прецизна предоперативна оценка на панкреасния канал и жлъчното дърво, приложенията на SpyGlass DS включват още лазерна литотрипсия на големи камъни в жлъчния канал, изваждане на камъни от вътречернодробните жлъчни пътища и др.

Новото оборудване е изключително ценно при трудни за диагностициране пациенти, които често са обект на вниманието на гастроентеролози, коремни хирурзи и специалисти по образна диагностика. Една от най-сложните хирургия в медицината – тази на панкреаса, с подобна система ще бъде улеснена от максимално прецизна и неинвазивна видео диагностика. SpyGlass доокомплектова и надгражда т.нар. ERCP (ендоскопска ретроградна холагиопанреатография) на жлъчните пътища и панкреасния канал. По този начин отделението по Интервенционална гастроентерология в Токуда има възможност да изпълнява пълния обем от изследвания и процедури на стомашно-чревната система.