Детският хирург на Токуда Болница София проф. д-р Огнян Бранков е предложен за орден "Стара планина"

14 юли 2016

Водещият детски хирург проф. д-р Огнян Бранков, ръководител на звеното по Детска хирургия в Токуда Болница София, е предложен на президента за удостояване с орден "Стара планина" първа степен за изключителния му принос в областта на здравеопазването, медицинската наука и практика, съобщи правителствената пресслужба.

Проф. Бранков разработва научно и практически въпроси на диагностиката и лечението на някои заболявания на хранопровода, негов е приносът за създаването на единна схема за комплексното лечение на химическите изгаряния в тази област и късните последствия от тях. Също така въвежда нови оперативни методики в хирургичната техника при операциите на хранопровода, припомня пресслужбата.

Бил е национален консултант, заемал е длъжността председател на Научното дружество по детска хирургия и заместник-председател на Националния съсловен съюз на лекарите хирурзи, член е на Специализирания научен съвет по хирургия към Висшата атестационна комисия и на пленума на Българското хирургично дружество.

Проф. д-р Огнян Бранков е водещ специалист по детска хирургия с 40 г. стаж. Завършил е медицина през 1973 г. в Медицинска Академия (МУ) - София. Има придобити специалности по Хирургия от 1980 г., Детска хирургия от 1982 г. и

Гръдна хирургия от 2007 г. Притежава сертификати за правоспосбност по горна интестинална ендоскопия, брохоскопия и бронхология. Специализирал е в Берлин и Лайпциг през 1986 г., в Москва през 1987 г., Виена и Брюксел през 1988 г., и САЩ (Ню Йорк и Бостън) - през 1998 г. През 2008 г. придобива Европейски сертификат по детска хирургия.

След дипломирането си работи като хирург в Окръжна болница Перник, след което 37 г. е детски хирург в УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов". От месец юни 2004 до април 2013 година е ръководител Секция по детска хирургия на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов". От 2013 г. се присъединява към екипа на Токуда Болница София.

Проф. Бранков е хоноруван преподавател в Медицински университет - София, където през 2000-2001 г. оглавява Катедрата по детска хирургия. Има над 100 научни публикации в списания и сборници, 9 от които - в международни издания. Съавтор на 5 учебника, 1 от които на английски език. Съставител и редактор на най-новия учебник по детска хирургия. Участвал е в повече от 80 конгреса, над 30 от тях - на международно ниво. Има признати 22 рационализации и 1 изобретение. От 2005 г. насам е Главен републикански специалист по детска хирургия.

Въвежда за първи път в България редица нови процедури и интвенции в областта на детската хирургия на хранопровода, стомашно-чревния тракт и белите дробове.

Носител е на много отличия, награди и дипломи, между които почетен знак "Български лекар" 2005 и "Медик на годината" 2009, почетен знак на Български лекарски съюз 2006, почетен знак на "Пирогов" 2011
.