Безплатен ултразвуков скрининг на недоносени бебета в Токуда през цялата 2017

27 декември 2016

Безплатен ултразвуков скрининг на недоносени бебета в Токуда  през цялата 2017

Записването деца до 1-годишна възраст, преминали интензивно лечение, започва от днес

През цялата 2017 година в Токуда Болница София ще продължат да се извършват безплатни ултразвукови изследвания за рискови новородени и недоносени бебета. Изследванията включват ултрзвуков скрининг на слуха, трансфонтанелна ехография и ехографско изследване на коремни органи. Прегледите са насочени към деца до 1-годишна възраст, лекувани след раждането си в интензивен сектор. Неонатолозите на Токуда ще провеждат консултациите, както досега, всяка последна събота на месеца. Първите прегледи за годината са насрочени за 28 януари и 25 февруари. За записване родителите могат да използват тел: 02/403 4000 и 02/403 4928.

Ултразвуковото изследване е напълно безвреден и щадящ метод, чрез който се осъществява бърза и надеждна профилактика на често срещани проблеми, особено при недоносени и рискови групи деца.

„Превантивната програма, която сме заложили за следващата година отново ще бъде с акцент върху към недоносени новородени и бебета, родени на термин, но преминали интензивна терапия след раждането си. Рисковете при тези деца, свързани с двигателното и нервно-психическо развитие са по-високи, което изисква дългосрочно прецизно проследяване“, казва д-р Радка Масларска, началник на отделението по Неонатология на МБАЛ „Токуда Болница София“.

Тя препоръчва на родителите да не отлагат специализираните консултации и изследвания, тъй като възможностите за лечение при евентуални отклонения са много по-големи, ако се открият в ранна възраст. Според специалистите най-подходящият период за провеждане на този ултразвуков скрининг е до 6тия месец за децата, родени на термин и до 1-годишна възраст за недоносените деца.

Родителите могат да се запишат за безплатни изследвания, е необходимо да се запишат на тел.: 02/403 4000 и 02/403 4928.