Най-новата книга на Явора Стоилова и изложба на тема: "Изкуството и анорексията" ще бъдат представени днес в Галерия "Финес"

22 юни 2017

Тридесет и шестата (посмъртна) изложба на Василия Стоилова, художничката чието име носи Центъра за лечение на хранителни разстройства в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда, ще бъде открита днес от 19:00 часа в Галерия "Финес" - ул. Христо Белчев 17, София. Заедно с изложбата ще бъде представена и най-новата книга на Явора Стоилова, внучка на поета Пейо Яворов, майка на Василия и вдъхновител за създаването на центъра, както и автор на редица инициативи в подкрепа на болните от анорексия и хранителни разстройства. В книгата "Момичето, което нарисува анорексията" участие има и д-р Светлана Бояджиева, психиатър в Болница Токуда, специалист в областта на хранителните разстройства. Целта на събитието е повече хора да се запознаят чрез анорексичните картини на Василия със светоусещането на заболелите и да разберат по-добре тяхната специфична нужда от помощ.

Центърът за лечение на хранителни разстройства в Токуда бе открит през 2012 г. като една от малкото организционни структури в страната, в които този вид проблеми може да бъде разгледан комплексно от психиатър, гастроентеролози и ендокринолози. В България съществуват над двеста хиляди болни от анорексия, а общественото разбиране и познаване на тази болест все още е незадоволително.