Колаборация между четирима хирурзи от различни болници от групата Аджибадем Сити Клиник спаси човешки живот

02 август 2018

В 7-часовата комбинирана операция, в която бе спасен 75-годишен пациент, се включиха хирурзи от специалностите Кардиохирургия, Съдова хирургия, Урология и Чернодробно-жлъчна хирургия

Мултидисциплинарен екип от две болници – Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център и Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда извърши животоспасяваща операция при тежко онкологично заболяване с комбинирана патология.

След преглед по повод тежест в сърдечната област и хематурия (кръв в урината), и назначен скенер, специалистите по съдова хирургия и образна диагностика в Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център откриват тумор на левия бъбрек с тромбоза (запушване) на лявата бъбречна вена, както и тромб в долна празна вена. Тромбът започнал да навлиза в дясното предсърдие с риск да спре функцията на сърцето.

Редкият случай налага едномоментно извършване на няколко оперативни намеси от специалисти в различни дисциплини, поради което на едно място е свикан екип от ключови хирурзи.

В сложната операция участват специалисти от Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център: д-р Стефан Стефанов - завеждащ Отделение по Съдова хирургия и д-р Асен Келчев - завеждащ Отделението по Кардиохирургия. Към екипа са поканени да се присъединят д-р Калоян Давидов – завеждащ Отделението по Урология и проф. Кирил Драганов – завеждащ Клиника по Чернодробно-жлъчна, панкреатична и обща хирургия в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.

Операцията продължава 7 часа, като започва с урологичната част - отстраняване на засегнатия от туморен процес ляв бъбрек от д-р Давидов. Хирургичният достъп до черен дроб и неговите венозни съдове е извършен от проф. Драганов. В условията на екстракорпорална циркулация, но без да се спира сърцето, д-р Стефанов и д-р Келчев успяват изцяло да премахнат тумора през долна празна вена и дясното предсърдие.

Като сложност операцията, която извършихме, би била предизвикателство за всяка специализирана европейска клиника. Ние обединихме опита на най-добрите специалисти от няколко хирургични отделения на нашите болници, всеки един от хирурзите извърши своята част от операцията и заедно постигнахме резултат, с който се гордеем“, заяви д-р Стефан Стефанов.

Според д-р Асен Келчев операцията е добър пример за това как лекарите от различни специалности, отделения и болници трябва да работят като един отбор за спасяването на пациента.

След няколкодневен престой в реанимация под специалните грижи на екипа на Сърдечно-съдов център, пациентът е изписан от болницата в добро общо състояние. Като част от по-нататъшното лечение му предстои химиотерапия в Аджибадем Сити Клиник Онкологичен център.