Екипи от три болници в групата на Аджибадем Сити Клиник спасиха жена с напреднал рак на маточната шийка

29 август 2018

Пациентката е в пълна ремисия 9 месеца след прилагане на радикално интегрирано лечение, включващо лъче-химиотерапия, емболизация на утеринни артерии, гинекологични и урологични интервенции

45-годишна пациентка с голям тумор на маточната шийка в напреднал стадий беше спасена със съвместните усилия на екипи от три болници в групата на Аджибадем Сити Клиник – Болница Токуда, Сърдечно-съдов център и Онкологичен център. Благодарение на колаборацията на лекарите, не само е овладяно сложното животозастрашаващо състояние на жената, но е постигната и ремисия на онкологичното заболяване.

Пациентката постъпва в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда с бъбречна недостатъчност и обилно вагинално кървене. Диагностициран е голям тумор на маточната шийка, който засяга и пикочния мехур. Уретерите са блокирани, което налага поставяне на нефростоми (специални тръбички, които извеждат урината от бъбреците до кожата) от уролозите в Болница Токуда. Консултацията с акушер-гинеколози (д-р Тодор Димитров и д-р Лъчезар Танчев) констатира непосредствена опасност за живота при наличието на неконтролируемо вагинално кървене както и тежка вторична анемия. В Отделението по Акушерство и гинекология и направена вагинална тампонада, след което пациентката е насочена за емболизация (запушване) на кръвоносните съдове на матката в Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център. Процедурата, извършена от д-р Ивета Ташева, има за цел да спре кървенето и да подготви пациентката за предстоящото лъче-химиотерапевтично лечение. Интервенцията е минимално инвазивна: през лявата брахиална артерия (под мишницата) чрез катетър се достигат и емболизират (запушват) артериите на матката. Кървенето намалява веднага след процедурата и спира на следващия ден.

Лечението на тумора продължава в Аджибадем Сити Клиник Онкологичен център, където се провежда модерно радикално интегрирано облъчване, съчетано с ниски дози химиотерапия. Д-р Николай Недев използва най-модерната лъчетрапевтична техника с модулирано по интензитет лъчелечение и интегрирано усилено облъчване едновременно на основния тумор в таза и на засегнатите лимфни възли в корема. Иновативният подход се прилага за първи път в България при такъв голям тумор. Обикновено лимфните възли в корема се облъчват на втори етап, поради токсичността на стандартното лечение. Такъв един подход обаче дава възможност на заболяването да прогресира междувременно. Модерното оборудване и експертизата на лекарите правят възможно лъчелечението на основния тумор и коремните лимфни възли да се проведе едновременно с минимални странични ефекти.

9 месеца по-късно ПЕТ-скенерът не показва остатъчни следи от тумора. Това позволява и премахването на нефростомите.

Екипната работа в трите лечебни заведения, експертизата на лекарите и модерната техническа обезпеченост в групата на Аджибадем Сити Клиник дават възможност дори силно усложнени медицински случаи като този да бъдат решени бързо, адекватно и координирано.