Какво причинява HPV

При мъжете в много редки случаи може да се развие рак на ануса или на пениса. Обикновено при тях се наблюдават кондиломи. Мъжете са преносители на инфекцията.

Инфекции с нискорискови типове ( например тип 6 и 11) могат да причинят доброкачествени или ниско-степенни цервикални клетъчни промени, генитални кондиломи. Високорисковите типове HPV действат като канцерогени в развитието на цервикалния и други видове рак. Високорисковите типове HPV, включващи тип 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 69, 73 и 82, могат да предизвикат нискостепенни и високостепенни цервикални клетъчни промени. Високорискови HPV типове се откриват при 99 % от цервикалните карциноми, около 70 % от цервикалните карциноми по света се причиняват от типове 16 и 18. Инфекцията с високорискови типове HPV се счита за необходима, но недостатъчна за развитието на цервикален рак, тъй като много жени с такава инфекция не развиват рак.

Клиничните последици на HPV инфекцията включват цервикален рак, цервикални предракови състояния, други видове карциноми, анални и генитални кондиломи и рецидивираща респираторна папиломатоза.

Цервикален карцином (рак на маточната шийка)

HPV е необходима, но недостатъчна причина за всички цервикални карциноми.

Въпреки че обикновено HPV инфекцията е безсимптомна, като резултат на цервикална инфекция са тъканни промени, класифицирани като цервикални интраепителиални неоплазии ( CIN) 1, 2 и 3 степен на базата на увеличаваща се степен на анормалност в цервикалния епител (покривната тъкан). Цитологичните абнормни промени, установени с ПАП тест (цитонамазка), често могат да бъдат неясни и двусмислени.

Освен с цервикалния карцином, HPV инфекцията се свързва и с аногенитални карциноми като карцином на вулвата, влагалището, пениса и ануса. Всички те са по-малко разпространени от цервикалния карцином.

Анален карцином

HPV се свързва с около 90 % от аналните карциноми. Жени с висок риск за анален карцином са тези с високостепенни цервикални лезии, цервикални и вулварни карциноми. Мъже, имащи сексуални контакти с мъже и с хора с HIV инфекция, са също с повишен риск за анален карцином.

Генитални кондиломи (брадавици)

Всички аногенитални брадавици (кондиломи) се причиняват от HPV, като около 90 % се свързват с HPV 6 и 11 тип. Средното време за развиване на нови аногенитални кондиломи след инфекция с HPV 6 и 11 е около 2-3 месеца, но не всички хора, инфектирани с HPV типове 6 и 11 придобиват генитални кондиломи.

Информацията е на www.hpv-bg.com