Рискови фактори за развитие на инфекция с HPV

По податливи към развитие на инфекция с HPV са:

• девойки, родили в много ранна възраст
  • жени с безразборни партнъори
  • боледуващите от полово-предавани болести.

Факторите от които зависи развитието на инфекцията са:

• тютюнопушенето
  • отслабена имунна система (особено при жени над 30 годишна възраст)
  • лоша интимна хигиена
  • стрес.

При мъжете рискът от поява на анален рак е по-висок при сексуално активните, хомосексуални и бисексуални мъже. Мъжете с ХИВ също са податливи на този вид рак.

Информацията е на www.hpv-bg.com