Екип
Кадрови потенциал
• Най-големият потенциал с който разполага клиниката е квалифицираният персонал, специализирал в Германия, Швейцария, Англия, САЩ, Япония и притежаващ български и международни сертификати за работа по всички методики в неврологията
• В клиниката, както и в секторите и лабораториите, работят хабилитирани лекари – доценти по неврология с над 20-годишен клиничен, преподавателски и научен опит в областта на неврологията и неврофизиологията, висококвалифицирани специалисти по неврология и невропсихология, квалифицирани в интензивната и обща неврология медицински сестри и специализанти по неврология.
• В клиниката се извършва преподавателска дейност и притежава научна продукция, включваща над 150 научни публикации, някои от които в сериозни европейски и американски неврологични списания, както и няколко научни монографии, отразяващи съвременното ниво на развитие на неврологията.

Професионално развитие:
1989-1990 г. Участъков лекар и ръководител на селищна здравна служба, гр. Кочериново
1991-2006 г. последователно ординатор, асистент, старши асистент и главен асистент по неврология към Клиника по неврология - нервно-интензивно отделение при УМБАЛ “Царица Йоанна”, гр. София
2006 - до момента - началник Клиника по Неврология към МБАЛ “Токуда Болница София”
Доктор на годината в Токуда Болница София за 2015 г.
Следдипломна квалификация и придобиване на научна степен:
1993 г. придобита специалност по неврология
1998 г. присъдена научната степен “Доктор по медицина” от Медицинския факултет при Университета в гр. Берн, Швейцария
1999 г. присъдена научната и образователна степен “Доктор” в гр. София
12.2005 г. призната правоспособност по ултразвукова диагностика на нервната система от МУ-София
05. 2009 г. присъдено научното звание – старши научен сътрудник II степен – доцент по неврология
2011 г. призната правоспособност по отоневрология от МУ-София
12.2011 г. придобива степен магистър и квалификация здравен мениджър от МУ–София
11.2015 г. присъдено академично звание "Професор"
Научни интереси:
Мозъчно-съдови заболявания, интервенционална неврология, спешна и интензивна неврология, мултиплена склероза, болест на Алцхаймер, нарушение на съня и бодърстването, ултрасонографска диагностика на мозъчното кръвообращение
Международни специализации:
1996-1998 г. специализира неврология с насоченост - мозъчно-съдови заболявания и ултрасонографска диагностика на мозъчното кръвообращение в Берн, Швейцария
2000 г. специализира в областта на лечението на исхемичен мозъчен инсулт в Неврологичен институт, Флорида, САЩ
1999 г. и 2001 г. специализира неврология с насоченост – медицина на съня в Линден и Фрайбург, Германия
2006 г. специализира неврология и здравен мениджмънт в болниците на Корпорацията “Токушукай” в Япония
2007 г. специализира "Здравен мениджмънт" в Унивеситетска болница Аденбрукс, Кеймбридж, Великобритания
Членство в научни организации:
Член на Българското дружество по неврология
Член на Българската асоциация по ултразвук в медицината
Член на Европейската комисия за сертифициране на отделения и центрове за мозъчен инсулт
Член на Световната асоциация по мозъчен инсулт
Член на Европейската организация по мозъчен инсулт
Член на Европейското дружество за изследване на съня
Научна дейност:
Научна публикации: Над 250 научни труда в престижни международни и национални научни списания. Автор е на 3 монографии (2 самостоятелни, 1 в колектив) и е съавтор в учебник по фармакотерапия. Над 370 цитации в международни и български научни публикации. Общ импакт фактор - 121,86.
Научно-изследователски проекти:
2001 г. - Участие в научно-изследователски проект по медицина на съня във Фрайбург, Германия
2014 г. - Ръководител на проект в областта на спешното лечение на мозъчния инсулт, МБАЛ "Токуда Болница София"
Член на редакционните колегии на 3 научни списания.

Участвал е в множество научни форуми у нас и в чужбина. Бил е на специализация в Литва, Чехия, Финландия.



През 1980 г. защитава кандидатска дисертация и получава научно звание "кандидат на медицинските науки", сега - "доктор". През 2004 г. получава научното звание "доцент". От 1976 г. е активно ангажирана и се преподавателска дейност със студенти и специализанти по неврология, провежда курсове и индивидуално обучение за високоспециализираната дейност "клинична електромиография".
През целия си професионален опит доц. д-р Новачкова се занимава с електромиографска диагностика на нервно-мускулните заболявания в неврологията и в други области.
Има над 50 публикации в научни списания. Участва в редица неврологични и електрофизиологчни форуми, на които е автор и съавтор на над 50 съобщения.
Доц. д-р Новачкова е член на дружествата по Неврология, Електрофизиология и Клинична електромиография. От 2008г. е част от екипа на Електромиографската лаборатория на ДКЦ "Токуда", където също участва в провеждането на специализирани курсове.

От 1971г. до 2007г. е последователно научен сътрудник /асистент/ и доцент. в Неврологична клиника ИСУЛ /УМБАЛ “Царица Йоанна”/, завежда сектор Клинична ЕЕГ и епилептология. От 2007г. е невролог-консултант в МСЦ “ИСУЛ-Царица Йоаонна” и от 2011г. – в Неврологична клиника на УМБАЛ “Царица Йоанна”.
Следдипломна квалификация и придобиване на научна степен:
През 1981 защитава докторат на тема “Епилептични припадъци при мозъчни инсулти”, през 1982 е присъдена научна степен Доктор по медицина, а през 1991 г. - научно звание Ст.н.с.II ст./доцент по неврология. Има призната правоспособност по ЕЕГ диагностика.
Дълги години участва в обучението на студенти и в следдипломно обучение на специалисти по неврология, по клинична ЕЕГ и епилептология в курсовете за следдипломна квалификация и в индивидуално обучение в Катедрата по неврология на база УМБАЛ “Царица Йоанна”-ИСУЛ. През 2002 г.-2004 г. е лектор в НБУ. От 2000 г.-2012 г. е хоноруван доцент в СУ “Климент Охридски” – по физиологична психология.
Доц. д-р Рашева е преминала специализации в Неврологична клиника на МА, Варшава, Полша – Невромускулни заболявания, в Неврологична клиника на МА - Варшава – Предизвикани потенциали, където по-късно е асистент.Преминала е квалификационни курсове по епилептология – в Европейските и Интернационални Конгреси по епилепсия, по общо медицински въпроси – в интернет курсове.
Научна продукция:
Доц. д-р Рашева има над 120 научни публикации, по-голямата част в областта на епилептологията, участия в написване на учебници, монографии, в конгреси у нас и в чужбина. Членува в български и международни научни организации: Дружество по неврология, Дружество по ЕЕГ и клинична електроенцефалография, Дружество по епилептология, IBRO (International Brain Research Organization). Научните й интереси са в областта на епилептологията, електрофизиологията и невропсихологията. Владее полски, руски, френски и английски език.



Професионално развитие:
1996-1998 г. ординатор в Бърза помощ – София окръг
1998-2005 г. специализант към Клиника по неврология, Александровска Болница и ординатор в Неврологично отделение към МБАЛ Самоков
2005-2010 ординатор в Неврологично отделение към МБАЛ Самоков, клинична електромиография
2009 г. отоневрологичен кабинет - гр.Самоков
В екипа на Клиника по неврология към „Токуда Болница София” от 01.09.2010 г.
Следдипломна квалификация:
2006 г. придобита специалност по Неврология – Медицински Университет, гр. София
2006 г. специализира клинична електромиография при проф. Ишпекова
2009 г. специализира отоневрология при проф. Карапанчев и доц. Петрова
Научни интереси:
Световъртеж и нарушения в равновесието, заболявания на периферната нервна система, дегенеративни и възпалителни заболявания.

Притежава тясна специалност по електроенцефалография. Професионалните интереси на д-р Вутова са в областта на мозъчно съдовите заболявания и епилепсията.




През 2016 придобива специалност по неврология и правоспособност по евокирани потенциали, през 2017г.- правоспособност по електромиография, през 2018г. отоневрология от МУ-София. През април 2019г. защитава научна и образователна степен „доктор” на тема „ Рисков профил и особености в етиологията, патогенезата и протичането на исхемичния мозъчен инсулт при пациенти под 50-годишна възраст”, с научен ръководител проф. Иван Стайков, д.м. Интересите й са в областта на мозъчно-съдовите и демиелинизиращите заболявания. Членува в Българското Дружество по Неврология и Европейскатa академия по неврология.

Професионалните интереси на д-р Петрова са в областта на лечението на мозъчен инсулт, електромиография и нарушения на съня.
Д-р Петрова е член на Българския лекарски съюз, Българското дружество по Неврология, Българско дружество по Сомнология.

Притежава сертификат за извършване на качествени здравни грижи. Преминала квалификационни курсове по „Интензивни грижи при невологични заболявания. Исхемичен мозъчен инсулт-съвременно лечение. Грижи за болен с инсулт“, “Функционални изследвания в Неврологията“, “Сърдечна и дихателна функция при болен на интензивно лечение“, “Назокомиални инфекции-превенция и контрол. Съвременни проблеми“ и др.
Отделението
Медицина на съня
Страдате ли от нарушения на съня? Тествайте се.
Скала за оценка на Синдром на неспокойните крака Скала на Епуърт Станфордска СкалаНовини



За нас в медиите



Пациентите за нас



Местоположение на болницата
София, 1407, бул. "Никола Й. Вапцаров" 51Б (с кола входът е от ул. "Атанас Дуков")
Болницата разполага с паркинг за пациенти и посетители. Първите 30 мин. са безплатни, след което се заплаща по 3 лв./час.
ВАЖНО!
Имайте предвид, че паркингът е много натоварен в делнични дни между 10:00 и 14:00 часа. Екипът на лечебното заведение моли всички, чието здравословно състояние позволява, да се възползват от възможността за оставяне на пациент без паркиране, от други транспортни връзки или алтернативни паркинги в близост.
Транспортни връзки:
Автобуси: №88, 120
Метро: До метростанции "Джеймс Баучер" или "Витоша" след което до болницата може да се стигне пеша.
Транспорт от Централна Гара
Автобус: №305 до спирка "Румънско посолство".
От спирка "Румънско посолство" – Автобус № 120 до спирка "МБАЛ Токуда Болница".
Метро: От метростанция "Централна ЖП гара" до метростанция "Джеймс Баучер"или "Витоша" след което до болницата може да се стигне пеша.