Хирурзите от клиниката по Чернодробно-жлъчна, панкреатична и обща хирургия отстраниха огромен доброкачествен тумор

03 октомври 2018

Хирурзите от клиниката по Чернодробно-жлъчна, панкреатична и обща хирургия отстраниха голям доброкачествен тумор в коремната кухина, запазвайки всички засегнати органи. Пациентът е млад мъж в активна възраст – на 37год. – постъпил в болницата с неизяснен дискомфорт, тежест и подуване на корема. Оплакванията датирали месеци напред, заради което мъжът взел мерки за редукция на наднорменото си тегло. След отслабването обаче подуването и дискомфортът се увеличават. При назначената след постъпването му в болницата  компютърна томография на корем се установява перитонеална киста с размери 2/27/21 сантиметра в лявата коремна половина, разположена от долния полюс на далака до малкия таз. Спецификата в отстраняването на образуванието идва от множеството сраствания с бъбрек, надбъбрек, дебело черво и големи кръвоносни съдове в таза, които повишават риска от интервенцията и хирургичната ѝ сложност. Под ръководството на началника на КЧЖПОХ проф. Кирил Драганов операцията извършва д-р Димитър Русенов по класически отворен способ, с асистенцията на д-р Галя Ченгалова и д-р Богомил Борисов. Екипът успява да запази всички засегнати органи. Пациентът е в добро следоперативно състояние и се възстановява.

Болницата разполага с паркинг за пациенти и посетители. Първите 30 мин. са безплатни, първият час след тях е с цена 3 лв., а всеки следващ час се заплаща по 2 лв./час.