Здравен паспорт ще помага на родителите при проследяването на развитието на недоносените бебета

15 ноември 2018

Книжката е разработена от екипа на отделението по Неонатология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда и е подходящ наръчник и за отглеждане и на здрави бебета

Здравен паспорт за проследяване на здравето на всяко дете създаде екипът на отделението по Неонатология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда. Книжката с информация и съвети беше представена по време на брифинг, посветен на Световния ден на недоносените – 17-ти ноември. Тя съдържа здравна информация относно раждането на бебето и грижите, положени за него в първите часове и дни, а също така и съвети за продължаващите грижи в домашни условия, препоръчителните и задължителните медицински прегледи в първите месеци от живота на детето, имунизационен календар и др. Структурирането на проследяването на развитието е важно за всяко дете, а във висша степен за родените преждевременно, тъй като дава възможност за превенция и ранно откриване на някои усложнения. “Болниците, в които има отделения по Неонатология с висока компетентност полагат усилия да компенсират липсата на национална програма за проследяване на преждевременно родените деца“, обясни д-р Радка Масларска, началник на отделението по Неонатология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда. „Здравният паспорт, който създадохме, цели да осигури основна информация на родителите за пълноценна грижа, да начертае най-важните стъпки при проследяването. При нас често лекуваме бебета, преведени от по-малки населени места. Когато тези деца се върнат у дома с родителите си, техния достъп до специализирана консултация се влошава силно.“, подчерта д-р Масларска.

Тя припомни още, че екипът й продължава да поддържа дългогодишната практика за безплатни ехографски изследвания, от които могат да се възползват преждевременно родени бебета от цялата страна. Прегледите се извършват всяка последна събота на месеца след предварително записване.

Според специалистите, процентът на преждевременно родените бавно, но неотменно расте, като през 2017г. в България те са били малко над 11% от всички новородени. Тенденцията за ръст в дела на ранните раждания се дължи на много фактори, но най-честата причина за тях остават неоткритите или нелекувани инфекции по време на бременността, почерта д-р Радка Масларска.

Отделение по Неонатология

Възможностите на отделението и квалификацията на екипа нареждат неонатологичната грижа в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда на едно от първите места в страната. Отделението е с най-високото трето ниво на компетентност, акредитирано от Министерство на здравеопазването като всяка година специалистите се борят за живота на над 150 недоносени бебета (над 10% от всички бебета), половината от които с ниско и екстремно ниско тегло. Сред тях има както родени в болницата, така и много транспортирани от други родилни отделения в страната, което поддържа статута на отделението като референтен център за недоносени бебета.

Съвременната грижа за преждевременно родените деца изисква не само технологични възможности (кувьози, реанимационни легла), медикаменти и  консумативи, но и подготвен екип със съвременни познания, и приложение на редица доказани практики за по-бързо възстановяване и ограничаване на късните усложнения от недоносеността. В отделението се провежда ултразвуков скрининг за проследяване на някои от най-уязвимите за недоносените бебета органи и системи - централна нервна система, коремни органи, тазобедрени стави и слух. Организирани са и безплатни ехографски изследвания, от които могат да се възползват преждевременно родени бебета от цялата страна (прегледите се извършват всяка последна събота на месеца). Отделението разполага със семейна стая, в която родителите могат да бъдат близо до своите бебета, които все още се нуждаят от болнично лечение. Освен високоспециализирана реанимационна грижа и сърфъктант терапия (медикамент за разгъване на недоразвитите бели дробове), се прилагат още: фототерапия, двигателна терапия и рехабилитация и дори музикотерапия. Благодарение на мултидисциплинарните възможности на болницата, при необходимост децата получават консултации с различни специалисти – детски офталмолог, детски неврохирург, детски ортопед и др.

Болницата разполага с паркинг за пациенти и посетители. Първите 30 мин. са безплатни, след което се заплаща по 3 лв./час.