Проф. Галина Кирова за скрининга като държавна политика*

12 октомври 2018

Проф. д-р Галина Кирова, завеждащ Клиниката по Образна диагностика на Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда и национален консултант по рентгенология - гост в предаването "Най-добрите лекари" на Дарик радио.

Какви са пречките за провеждане на скринигови изследвания и бързо откриване на ранни стадии на социалнозничими заболявания? Какви стъпки трябва да извърви българската образна диагностика?

България е сред страните в Европа с най-много рентгенови апарати на глава от населението, но в същото време сме на челните места с най-неадекватно оборудван рентгенов парк. 90 процента от апаратурата ни за образна диагностика е от нисък клас и 90 на сто от апаратите ни са недооборудвани. Причината за качеството на апаратите се корени в масово необмислено еднотипно болнично оборудване, закупено преди няколко години без предварителен анализ, което е затворило пазара.

*Източник: Дарик радио, Най-добрите лекари

Болницата разполага с паркинг за пациенти и посетители. Първите 30 мин. са безплатни, първият час след тях е с цена 3 лв., а всеки следващ час се заплаща по 2 лв./час.