Спасиха зрението на недоносено бебе в чужбина с медицински транспорт и екип от неонатолози на Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда

01 февруари 2019

След тримесечни грижи в интензивния сектор на отделението по Неонатология на Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда, момиченце беше транспортирано до Антверпен (Белгия) за операция на агресивна форма на ретинопатия на недоносеността. Неотлъчно до детето по време на пътуването, осъществено на 27 януари 2019 г.,  беше екип на Неонатологията на Болница Токуда, който оказваше медицинска грижа в условията на въздушен и сухопътен транспорт. Реанимационните действия бяха осъществени чрез осигурен от лечебното заведение специализиран транспортен кувьоз. Лечението е поето от Център Фонд за лечение на деца.

Момиченцето е родено в 27 гестационна седмица с тегло 1000 гр. Вследствие на недоносеността, детето развива ретинопатия. От раждането си е под интензивни грижи в отделението по Неонатология, като през времето до лечението в чужбина, е проведена два пъти лазерна терапия, но поради агресивната форма на заболяването и прогресиране на промените с риск от отлепване на ретината, възможностите за лечение се свеждат до специфична хирургия, която не се практикува у нас. Затова детето е насочено за лечение в болницата в Антверпен.

В момента момиченцето е под лекарско наблюдение в болницата в Антверпен, чувства се добре и се възстановява след две успешни операции. Това е пето новородено дете, за което екипът на отделението по Неонатология полага медицински грижи по време на въздушен транспорт.

Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда изказва благодарност за съдействието на институциите, които осигуриха въздушния транспорт до Белгия, както и за перфектната организация на летището, посрещането от българското посолство и превозването на медицинския екип и техниката до болницата в Антверпен.

Болницата разполага с паркинг за пациенти и посетители. Първите 30 мин. са безплатни, след което се заплаща по 3 лв./час.