Доц. д-р Развигор Дърленски - Защо атопичният дерматит се счита за една от епидемиите на XXI век*

21 февруари 2019

Доц. д-р Развигор Дърленски от Клиниката по Дерматология и венерология беше гост в студиото на Духът на здравето по bTV, където разказа за едно от най-разпространените заболявания на цивилизацията - атопичният дерматит.

Кожата е най-големият орган в човешкото тяло с близо 2,5 кв.м. площ, без подкожната мазнина е някъде около 18% от общото тегло. Кожата обаче съвсем не е една механична бариера, едно фолио, което обвива нашия организъм. Тя има множество функции.

Атопичният дерматит е заболяване, което се обостря зимата и се счита за една от епидемиите на XXI век. Прогнозата е, че през 2050 година всяко второ дете в индустриалния свят ще бъде с атопичен дерматит.

*Източник: Духът на здравето, bTV