Интердисциплинарен симпозиум засягащ връзките на диабета със сърдечносъдовите заболявания, се проведе в Аджибадем Сити клиник болница Токуда

14 юни 2019

Интердисциплинарен симпозиум, организиран от отделението по Ендокринология се проведе днес в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.

Изключително важни социално-значими теми засегнаха лекторите, касаещи асоциираните сърдечносъдови рискове, които дебнат диабетно болните пациенти и тези с нарушения в производството на тиреоидни хормони, и терапевтичните подходи за намаляване на тези рискове.

Форумът откриха проф. Боян Лозанов, началник на Клиника по Вътрешни болести и д-р Сашка Рускова, зам. изпълнителен директор на Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.

Темите обхванаха актуални въпроси в условията на съвременната епидемия от затлъстяване, захарен диабет и хипотиреоидизъм относно механизмите на взаимовръзка между тези заболявания и ефектите върху сърдечносъдовата система - дислипедимии, артериална хипертония, съдова болест и диабетна ангиопатия, мултифокална атеросклероза, предсърдно мъждене, миокардни нарушения. Бяха разгледани също така неалкохолната стеатоза и връзката ѝ с инсулиновата резистенстнос и диабета, както и възможностите за лечение на затлъстяването с бариатрична хирургия. Представени бяха новите терапевтични подходи чрез презентации на водещи фармацевтични компании – Boehringer Ingelheim, Novo Nordisk, Eli-Lilly.

Лектори в 8-часовата програма бяха: проф. Боян Лозанов, проф. Милена Станева, проф. Лъчезар Гроздински, проф. Сабина Захариева, проф. Мария Обрецова, д-р Лъчезар Лозанов, д-р Радин Цонев, д-р Денислав Бойчев, д-р Петър Поломски, д-р Веселин Маринов.

Симпозиумът завърши с представяне на клинични случаи от Отделението по Ендонкринология в Болница Токуда.

Разгледайте подробно програмата и резюметата на участниците ТУК>

Болницата разполага с паркинг за пациенти и посетители. Първите 30 мин. са безплатни, първият час след тях е с цена 3 лв., а всеки следващ час се заплаща по 2 лв./час.