Клиниката по Неврология на Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда с диамантено европейско отличие в лечението на инсулт

17 юни 2019

Angles инициативата на Европейската организация за инсулти даде най-високата възможна оценка на болницата в организацията и лечението на една от най-разпространените причини за смърт и инвалидизация

Клиниката по Неврология покри всички критерии на инициативата Angels за Диамантена награда в огранизацията и лечението на исхемичен мозъчен инсулт в острата му фаза. Ръководеният от проф. Иван Стайков екип успява да приложи златния стандарт – тромболитично лечение за „стопяване“ на тромбите, причинили инсулта, при над 25% от пациентите. Изключителен успех в организацията на лечението е постижението от средно 39 минути време от приемането на пациента в болницата до започване на лечението за възстановяване на проходимостта на засегнатите мозъчни съдове.

Диамантената награда означава още една крачка напред в по-доброто лечение на пациентите с исхемичен мозъчен инсулт в страната и втори шанс за живот без тежки последствия след едно от най-сериозните животозастрашаващи медицински състояния. Успехът се дължи включително на добрата организация и колаборация на Клиниката по Неврология с отделните звена в болницата, отговорни за бързата диагностика и подготовката на пациента за тромболитично лечение  - Спешно отделение, Клиниката по Образна диагностика и Клинична лаборатория, всяко едно от които работи на европейско ниво. Следването на най-високия стандарт в практиката е възможност пациентите с инсулт не само да живеят, но да имат добро качество на живот с максимално избягване на инвалидизацията и възможност за възстановяване от пораженията върху мозъка, вследствие на нарушеното му кръвоснабдяване.

Angels е инициатива на Европейската организация за инсулти (ESO), която има за цел да стимулира оптимизирането на лечението на инсулт и повишаване на качеството на грижите, полагани за пациентите. За целта от най-добрите специалисти в практиката и според европейските препоръки за лечение са разработени редица критерии за превъзходство в лечението. Освен делът на пациентите с инсулт получили тромболитично лечение и времето от влизане в болницата до начало на това лечение, се отчитат още: на колко от пациентите със съмнение за инсулт е направена КТ или ЯМР, колко са изследвани за дисфагия, колко са изписаните с антитромбоцитно лечение, изписаните с антикуагулантна терапия във връзка с предсърдно мъждене, както и наличието на специализирано интензивно звено за лечение на инсулт. Според тези показатели, участващите в инициативата болници имат възможността да получат златно, платинено или най-високото диамантено отличие. Наградите на ESO Angels са създадени за признание на заслужилите болници, екипи и специалисти, ангажирани в подобряване на практиката в лечението на инсулт и създаване на култура за непрекъснато мониториране на процеса.

Аджибадем Сити  Клиник Болница Токуда участва в инициативата вече втора поредна година, като през миналата получи вторите най-добри показатели - платинена награда.