Д-р Васил Трайков: "Кардиовертер-дефибрилаторите спасяват животи и трябва да бъдат реимбурсирани"*

26 юни 2019

Внезапната сърдечна смърт е отговорна за 20% от всички случаи на смърт, сподели д-р Васил Трайков, началник отделение по Инвазивна електрофизиология и кардиостимулация на болница Токуда и председател на Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология в България, пред д-р Неделя Щонова.Тя обикновено настъпва при пациенти с подлежащо сърдечно заболяване, като исхемична болест на сърцето и кардиомиопатия, но може да се срещне и при здрави хора, допълни специалистът. При по-рисковата група пациенти, които вече са имали животозастрашаващо събитие, единственият начин за профилактика е имплантирането на кардиовертер-дефибрилатор. Медицинското устройство е безплатно за пациентите в цяла Европа и трябва да е така и у нас, подчерта д-р Трайков.

*Източник: Духът на здравето, bTV