За първи път в България: Три робот-асистирани гръдни операции се извършиха в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда

30 юли 2019

С помощта на робота Да Винчи доц. Цветан Минчев и неговия екип вече издършиха три лобектомии на белия дроб на пациенти със злокачествени образувания

За първи път у нас робот-асистирани гръдни хирургични интервенции извършиха гръдните хирурзи в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда. Доц. Цветан Минчев, началник на Отделението по Гръдна хирургия и неговия екип извършиха три  лобектомии на пациентки със злокачествени образувания – недребноклетъчен карцином на белия дроб. И трите пациентки се чувстват добре и се възстановяват след извършените операции.

Първата програма за роботизирана гръдна хирургия в Болница Токуда и в България стартира след като доц. Минчев и д-р Антон Ангелов преминаха обучителния и сертификационен процес за работа с хирургичния робот Да Винчи. Сертификацията се проведе в един от най-реномираните обучителни центрове за роботизирана хирургия в Атланта, в родината на робота – САЩ. Доц. Минчев и екипът гръдни хирурзи са единствените, които извършват роботизирана гръдна хирургия в България и региона. С въвеждането ѝ, Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда се превръща в единствената болница в страната, в която се извършват Да Винчи операции в 4 хирургични области – урология, гинекология, коремна и гръдна хирургия.

Робот-асистираната хирургия с Да-Винчи позволява по-голяма прецизност при изпълнение на операцията от хирурга, благодарение на по-добро зрително поле и многократно по-добра гъвкавост на инструментите вътре в тялото на пациента, в сравнение с отворена или видеоасистирана операция. За пациента това означава по-голяма сигурност, по-бързо възстановяване, по-малко болка и усложнения, особено при онкологични заболявания и сложна хирургия за отстраняване на засегнати от тумори органи и тъкани.

Отворените операции в гръдната хирургия се извършват с големи разрези на гръдната стена, с разширяване  на ребрата, за да може хирургът да достигне до мястото, върху което трябва да работи. Това означава значителна оперативна травма за пациента. В отделението по Гръдна хирургия отдавна се прилагат видеоасистирани торакоскопски операции, а въвеждането на роботизирана хирургия е още една стъпка напред в минимално инвазивните и ниско травматични интервенции. С помощта само на няколко малки разреза между ребрата, с компютърна прецизност и изчистени от потрепвания движения на инструментите, хирургията със системата Да Винчи позволява по-кратък болничен престой и период за възстановяване на пациента, по-малко следоперативна болка и възможност за по-бързо преминаване към следващите етапи в лечението, ако предстоят такива.

Видовете операции, които ще могат да бъдат извършвани с помощта на робота Да Винчи, включват хирургия при онкологични заболявания на белия дроб – изрязване на част от белия дроб (белодробна резекция), премахване на един от лобовете на белия дроб (лобектомия) или на един от двата бели дроба (пулмонектомия), както и хирургия при заболявания на медиастинума – тумори, кисти и др., премахване на тимусна жлеза, операции на хранопровода и др.