Доц. Развигор Дърленски и д-р Иван Богданов ще изследват адаптацията на кожата към климата в Антарктика по проект, финансиран МОН

06 ноември 2019

По време на своя престой в Антарктическата база, доц. Развигор Дърленски и д-р Иван Богданов ще проучват физиологичните и функционални промени, настъпващи в кожата, изложена на Антарктическите климатични условия

Екипът от Клиниката по дерматология и венерология на Аджибадем Сити Kлиник Болница Токуда за първи път ще изследва и дозиметрично UV-натоварването на участниците в експедицията.

Проектът на тема „Функционална адаптация на кожата към климатичните условия на Антарктика“ на специалистите от Клиниката, спечели финансиране от МОН, в оспорвено съревнование с други проекти в медико-билогочната област.

Проучванията са продължение на успешно публикуваните резултати при предходни експедиции, проведени от чл. кор. проф. Николай Цанков и публикувани в реномирани международни научни издания, сред които Tsankov N, Mateev D, Darlenski R.Skin hydration, microrelief and greasiness of normal skin in Antarctica. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2018;32(3):482-485.