Дари кръв - спаси живот, на 23 януари в Болница Токуда

20 януари 2020

На 23 януари, четвъртък, в зала 417 C, ет. 4 на Болница Токуда, ще се проведе Кампания по кръводаряване, организирана от Национален център по трансфузионна хематология.

Часовете, в които можете да дарите кръв са от 10.00 до 14.00 ч.

“Призоваваме служителите на Болница Токуда, близки на пациенти и всички желаещи да се включат в благородната инициатива. Всички, които искат да спасят човешки живот, са добре дошли.”, призова д-р Емилия Алова, началник лаборатория по Трансфузионна хематология в болницата

Кръв не се купува, а се дарява. Добре е младите хора да даряват кръв 2-3 пъти годишно, защото има сериозен недостиг на кръв, а кръводаряването не крие рискове за кръводарителя.

Винаги има недостиг на кръв, а непрекъснато има хора, които се нуждаят от лечение с нея. С едно кръводаряване могат да се спасят 3 човешки живота. Освен, че е високохуманен акт на щедрост - даряваме здраве и живот на нуждаещите се, кръводаряването е полезно за кръводарителя, безболезнено е и не крие рискове за него. То обновява собствената хемопоеза, а обновяването на клетките е полезно.

ВАЖНО ЗА КРЪВОДАРИТЕЛЯ

! Носете лична карта

• КОЙ МОЖЕ ДА ДАРИ КРЪВ

Всеки здрав човек на възраст между 18 и 65 години, за когото лекар прецени, за кръводаряването не застрашава здравето му и дарената кръв е безопасна за нуждаещите се от нея.

• В КАКВО СЕ СЪСТОИ ПРОЦЕДУРАТА ПО КРЪВОДАРЯВАНЕ

Попълва се декларация за здравословното ви състояние и се подписва такава за информирано съгласие.

Следва преглед от лекар и предварително определяне на стойностите на хемоглобина.

Количеството на дарената кръв е около 450 мл.

Всички консумативи по време на кръводаряването са индивидуални, еднократни и стерилни.

Цялата процедура ще Ви отнеме 20-30 мин.

• КАКВО СЕ СЛУЧВА СЛЕД КРЪВОДАРЯВАНЕ

Получавате право на законен 2-дневен платен отпуск и подкрепителна закуска.

7 дни след кръводаряването ще получите безплатно резултати за изследвания за СПИН, Хепатит B и C.

Количествено кръвта Ви се възстановява за 24 часа, а качествено - за 3-4 седмици.

Болницата разполага с паркинг за пациенти и посетители. Първите 30 мин. са безплатни, първият час след тях е с цена 3 лв., а всеки следващ час се заплаща по 2 лв./час.