Д-р Биляна Каменова защити докторска степен по темата: "Анестезия и интраоперативен неврофизиологичен мониторинг при хирургични корекции на сколиоза в детска възраст"

28 октомври 2020

Д-р Биляна Каменова, анестезиолог и реаниматор от Клиниката по Анестезиология и интензивно лечение, защити докторска дисертация във връзка с дългогодишната си практика в анестезията и невромониторинга при операциите на деца със сколиоза.

Научното жури в състав: Проф. д-р Кирил Драганов, дмн, доц. д-р Васил Яблански, дм от Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда и проф. д-р Силви Георгиев, дм, доц. д-р Йорданка Ямакова, дм и доц. д-р Маргарита Атанасова, дм категорично присъди образователната и научна степен “Доктор” (PhD) в научна специалност Обща хирургия.

Публичната защита се проведе при голям интерес от колеги на д-р Каменова от различни лечебни заведения.

Д-р Каменова работи в Болница Токуда от нейното откриване през 2006 г. Завършила е медицина през 1997 г. в МУ-София. Има специалност Анестезиология и интензивно лечение” от 2003 г. Преди Болница Токуда е работила в УМБАЛ „Царица Йоанна”, както и в СБАЛДОХЗ. Преминала е специализации във водещи университетски болници във Франция по анестезиология и реанимация при чернодробни трансплантации, анестезиология в лицево-челюстната и пластичната хирургия, анестезиология и интензивно лечение.

Участва в екипите при операциите на сколиоза при деца от началото на програмата, в Болница Токуда, чрез която стотици деца с големи гръбначни деформации, в редица случаи застрашаващи живота им, получават жизнено необходими съвременни хирургични интервенции. Една от предпоставките за безопасно извършване на този вид хирургия, в България единствено прилагана в Болница Токуда, е именно неврофизиологичният интраоперативен мониторинг, чрез който анестезиолозите наблюдават да не бъдат засегнати важни зони, през които преминават нервни импулси.

Болницата разполага с паркинг за пациенти и посетители. Първите 30 мин. са безплатни, след което се заплаща по 3 лв./час.