Кабинет по хранене и диететика

Диагностика на:

• метаболитни нарушения
  • оценка на индивидуалния хранителен статус
  • оценка на всички рискови фактори за пациента

На тази база се определя следващото медицинско поведение за всеки пациент - лечебно и здравословно хранене.

ЛЕЧЕБНО ХРАНЕНЕ:

1. Изработване на индивидуални хранителни режими при пациенти със следните заболявания:

• артериална хипертония
  • исхемична болест на сърцето
  • диабетес мелитус - 1 и 2 тип
  • заболявания на храносмилателната система: гастрити, рефлукс-езофагити, язви на стомаха и дванадесетопръстника, панкреатити, чернодробни заболявания, холецистит и холелитиаза, ентероколити, колити и др.
  • бъбречни заболявавия – остър  и хроничен нефрит, нефролитиаза и др.

Отделя се специално внимание при пациенти с разгънат метаболитен синдром-артериална хипертония, дислипидемия, нарушен въглехидратен толеранс до изявен диабет – в тясна колаборация с висококвалифицирани специалисти – кардиолог, ендокринолог, невролог, педиатър, нефролог, гастроентеролог и др.

2. Особено внимание се отделя при изработването на строго индивидуални хранителни режими при:

• пациенти с пред - след тежки оперативни интервенции
  • захранване на изключително тежко болни
  • онкологично болни, след химио и лъчетерапия

3. Диагностика, корекция и дългосрочен контрол на пациенти с отклонения и нарушения в хранителното поведение:

ЗДРАВОСЛОВНО ХРАНЕНЕ:

1. При здрави индивиди от всички възрастови групи:

• бебета и кърмачета
  • деца от 1-3 годишна възраст
  • юноши и подрастващи

2. Индивидуални хранителни режими при здрави хора в различни физиологични състояния:

• бременост
  • кърмене
  • менопауза
  • активни спортисти и др.

Диагностика на отклонения и нарушения в хранителното поведение:

• анорексия
  • булимия
  • орторексия

Кабинет по хранене и диететика се ръководи от д-р Емилия Дончева

Д-р Емилия Дончева, лекар клинично хранене и диететика

Д-р Дончева е завършила Висш Медицински Университет – Медицинска Акадамия София. Има специалности по Обща медицина, Хранене и диететика и Хигиена на храненето. Д-р Дончева е сертифициран специалист хомеотерапевт и психотерапевт.

След завършването си до 2000 г. работи в УМБАЛ „Царица Йоанна“ ИСУЛ като завеждащ Болнично и лечебно хранене, като същевременно е асистент по Пропедевтика на вътрешните болести в Медицинска академия – София. От 2000 до 2008 г. д-р Дончева е консултант диетолог в частни практики. Между 2005 и 2015 г. упражнява и специалността си по Обща медицина. От 2015 г. е консулант клинично хранене и диететика в УМБАЛ Аджибадем Сити Клиник - Сърдечно-съдов център и Младост, а от 2019 г. консултира и в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.

Клиничните интереси на д-р Дончева са насочени в областта на:

• Лечебното хранене и индивидуални хранителни режими при: различни заболявания, тежки предоперативни и следоперативни интервенции, онкологично болни пациенти;
  • Клинично хранене при: пациенти с клиника на тежък метаболитен стрес, реанимационни грижи;
  • Здравословно хранене и индивидуални хранителни режими при: различни възрастови групи, кърмачета, деца от 1-3 годишна възраст и подрастващи, различни физиологични състояния, бременни, кърмачки, активни спортисти и др.;
  • Превантивно и лечебно хранене чрез иновативни методи за цялостна диагностика, профилактика и лечение.

Д-р Дончева има многобройни участия в симпозиуми и конгреси в страната и чужбина. Носител е на наградата "Лекарите, на които вярваме" за 2017 и 2018 г. Членува в български и международни научни дружества. Владее руски и английски език.

Д-р Дончева извършва консултации в Аджибадем Сити Клниник ДКЦ Токуда четвъртък от 13.00 - 18.00 часа и петък: 09.00 - 14.00 часа. Кабинетът по Хранене и диететика се намира на 3 етаж в болницата.

Записване: тел. 02/403 4933, 02/403 4000 и кратък номер *5544.