Грижа за здравето след прекаран COVID-19

Наблюденията върху пациенти, прекарали COVID-19 инфекцията с различна степен на тежест показват, че приблизително 15% от тях имат различна остатъчна клиника дълго след негативиране на PCR теста. Най-честите оплаквания са от периодична тежест в гърдите, различна степен на задух, умора, болки в мускулите и тревожност.

В медицинската литература се въвеждат термините пост-ковид синдром и дълъг ковид, които описват именно тези състояния. С пост ковид синдром се обозначава продължение на оплакванията за повече от три седмици, а с дълъг ковид - за повече от 12 седмици след началото на болестта.

Грижите за здравето в пост ковид периода са важни и не бива да се подценяват. Особено внимание трябва да се обръща на пациенти с хронични заболявания - бъбречни, сърдечно-съдови, онкологични заболявания, диабет, такива с подлежащи белодробни страдания - емфизем, ХОББ, белодробна фиброза или склонност към чести белодробни инфекции. Преценката на белодробното засягане при тях е трудна и далечната прогноза зависи в голяма степен от остатъчните промени след прекараната COVID-19 пневмония. Профилактиката е важна и за клинично здрави пациенти, които са преболедували вируса. Често, въпреки по-леко протеклото заболяване, се наблюдават усложнения в различни органи и системи, които изискват уточняване и лечение.

В медицинския център на Болница Токуда можете да направите прегледи и изследвания след преболедуване на COVID-19.

На базата на своя опит, нашият екип разработи пакети, които включват най-необходимите консултации и изследвания за пациенти прекарали COVID-19 инфекция.

Съветът на нашите специалистите е всеки боледувал от COVID-19 да не подценява рисковете от усложнения и да направи оценка на състоянието си. Препоръчително е проследяване на основни показатели от кръвната картина, образни и функционални изследвания, които да покажат състоянието на белия дроб и сърцето, както и  консултации от специалист по белодробни болести, при необходимост и от кардиолог.

Според тежестта, с която е преминала инфекцията и наличието на съпътстващи заболявания, ви предлагаме два пакета:

Основен пакет

• Консултация с пулмолог
  • Рентгенография на бял дроб
  • Форсирана спирометрия
  • Пълна кръвна картина с автоматично диференциално броене
  • Тест за антитела срещу COVID-19 - IgG
  • Маркер на възпалението - CRP
  • Креатинин
  • Калий
  • Натрий
  • Чернодробни ензими:
    • Аланинаминотрансфераза (АЛАТ)
    • Аспартат аминотрансферазата (АСАТ)
  • D-димер (Фибрин деградационен продукт)
  • Глюкоза

Цена: 199 лв.

Разширен пакет

• Консултация с пулмолог
  • Компютърна томография (скенер) на бял дроб
  • Форсирана спирометрия
  • Определяне на белодробния дифузионен капацитет
  • Консултация с кардиолог
  • Ехокардиография
  • Пълна кръвна картина с автоматично диференциално броене
  • Тест за антитела срещу COVID-19 - IgG
  • Маркер на възпалението - CRP
  • Креатинин
  • Калий
  • Натрий
  • 25OH витамин Д
  • Чернодробни ензими:
    • Аланинаминотрансфераза (АЛАТ)
    • Аспартат аминотрансферазата (АСАТ)
  • D-димер
  • Глюкоза
  • ЛДХ (Лактат дехидрогеназа)
  • Феритин
  • Липиден профил
  • Тропонин І

Цена: 599 лв.

При провеждането и планирането на консултациите и изследванията ще Ви съдейства координатор, който ще се погрижи за цялостната организация и провеждане на Вашата програма.

Необходимо е предварително записване на тел.: 0884 933 401, 02/403 4888, 02/403 4000, *5544

Препоръчително е на консултациите да носите със себе си медицинската документация, с която разполагате.

Болницата разполага с паркинг за пациенти и посетители. Първите 30 мин. са безплатни, след което се заплаща по 3 лв./час.